2018 Plaka İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? Ücretli ve Ücretsiz!

Plaka ile araç sorgulama işlemleri özellikle ikinci el araç sahibi olmak isteyenler için son derece önemlidir. Plaka sorgulama uygulaması sayesinde satın alınması düşünülen ikinci el aracın çalıntı olup olmadığı, borcunun bulunup bulunmadığı, borç sorgulama, hasar kaydı sorgulama ve araçta herhangi bir kaza veya değişenin bulunup bulunmadığına dair bilgi sahibi olmayı sağlar. Ayrıca 2018 sms ve mesaj ile plaka sorgulama, ücretli ve ücretsiz plaka sorgulama konuları da ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

2018 Online Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır

  İlgili Bağlantılar:

Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak plakası belli olan araca dair bilgi sahibi olmak isteyenler, araç plaka sorgulama işlemi olarak bilinen ve talepte bulunan kişinin 7/24 kullanılabileceği bir sorgulama işlemidir. Buna göre araç plaka sorgulama işlemi SMS yoluyla (5664), E-Devlet üzerinden, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) üzerinden, sigortam 360 sitesinden veya Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) internet sitesi üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ücretli Araç Plaka Sorgulama Yöntemleri: SMS (5664), Mesaj ve Sigortam 360 

Ücretli Araç Plaka Sorgulama Yöntemleri: E-Devleti, SBM, ve EGM

 • E-Devlet Plaka İle Araç Sorgulama
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkeziyle Araç Plaka Sorgulama
 • Sigorta 360 Plaka Sorgulama İşlemleri
 • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Aracılığıyla Plaka Sorgulama
 • SMS İle Araç Plaka Sorgulama
 • Eptt Plaka Sorgulama

2018 SMS (Mesaj) İle Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?Sms İle Plaka Sorgulama

Sms İle araç plaka sorgulama işlemini oldukça basittir ve bir 5664 uygulamasıdır. 5664 Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile ortak oluşturulmuş bir uygulamadır. Bu sorgulama yöntemi ortak bir uygulama olup tüm GSM operatörleri tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen vatandaşlarımızın haftanın her günü diledikleri zaman zarfında kullanabilecekleri bir uygulamadır. SMS ile araç plaka sorgulama işlemi için tüm operatörler ortak bir ücretlendirme yapmakla birlikte her sorgulama için 7 TL ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu sorgulama yöntemi sayesinde plakası sorgulanacak olan araca dair tüm bilgilere rahatlıkla sahip olunabilmektedir.

Plaka İle Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakayı yazın Turkcell, Avea, Vodafone 5664 e mesaj atın araç plakası değişse bile aracın hasar kaydı anında sms olarak cebinize iletilecektir.

Örnek: 34FB001 yaz 5664'e gönder

Şasi No ile Sorgulama yapmak için:

HASAR boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

Plaka İle Araç Detay Bilgisi Sorgulama

Aracın kaskolu veya kaskosuz gün sayısı, son sahibinin kim olduğu, trafiğe çıkış bilgileri ve diğer muayene bilgileri için cep telefonun mesaj bölümüne “DETAY boşluk PLAKA” yazdıktan sonra 5664’e kısa mesaj atılması yeterlidir.

Örnek: DETAY 34FB001 yaz 5664'e gönder.

Eğer Şasi No İle Sorgulama Yapmak İsterseniz:

DETAY boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

Değişen Bilgisi Sorgulama

Bunun yanında aracın değişen parçasının bulunup bulunmadığını öğrenmek için yine mesaj bölümüne “PARÇA boşluk PLAKA” yazdıktan sonra yine 5664’e kısa mesaj atılması yeterlidir. Kısa bir sorgulama işleminden sonra talep edilen sorguya dair tüm bilgiler tarafınıza mesaj yolu ile ulaştırılacaktır.

Örnek: PARÇA 34FB001 yaz 5664'e gönder.

 Şasi No İle Sorgulama Yapmak İsterseniz:

PARCA boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

Plaka İle Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Trafik kazasına karışanların kendi araların tuttukları tutanaklara kaza tespit tutanakları (KTT) denilmektir. Araç Plakası ile tutanak bilgisi sorgulaması yapmak için KTT boşluk Plaka yaz 5664'e gönder. Tutanak bilgisi sorgulama ile; aracın hangi tarihte kaza yaptığını, dosya numarasını ve sonucunu öğrenebilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz tüm ktt sorgulama işlemleri için: Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

 Trafik Poliçe Bilgisi Sorgulama

Trafik yada kasko poliçe sorgulama için: TRAFIK ya da KASKO yaz 5664 e gönder. Bu hizmet ile trafik yada kasko poliçe hizmetinizin yürürlükte olup olmadığını, poliçenin sona erme tarihini ve hasarsızlık indiriminizi öğrenebilirsiniz.

Unutmayınız: SMS (Mesaj) ile araç plaka sorgulama ücretlidir ve her mesaj 7 TL ücrete tabidir.

Tüm Sigorta ve poliçe sorgulama işlemleri: Araç Sigorta Sorgulama

E-Devlet İle Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama işlemlerinden en pratik olanlarından biri de e-devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemidir. Bu yolla araç plaka sorgulama yapmak isteyenler ilk olarak www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için her vatandaşımıza ait bilgiler ve şifreler bulunmaktadır.

Kendine ait bilgilerle giriş yapan vatandaşlarımız plaka sorgulama için e-hizmetler bölümünden yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne giriş yapmaları gerekmektedir. Açılan yeni ekranda “Araç Plaka Sorgulama” ekranına giriş yapılmalıdır. Yeni açılan ekranda istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde giriş yaptıktan sonra sorgulama yapılmalıdır. Yapılacak olan sorgulama sonucunda sistem talep eden vatandaşlarımıza; aracın markası, modeli, fiziki durumu, tescil bilgileri, son sahibinin bilgilerini sizlere aktaracaktır.

> E-Devlet ile araç plaka sorgulama ücretsizdir.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Aracılığıyla Araç Plaka Sorgulama İşlemi!

İkinci el araç alımında sıkça kullanılan uygulamalardan biri olan bu sorgulama platformu genellikle trafik cezaları, otoyol-köprü geçişleri, otopark sorgulama vb. cezaların araç üzerinde olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait internet sitesi olan www.egm.gov.tr adresine giriş yapan vatandaşlarımız ekranda yer alan “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” bölümüne giriş yapmak suretiyle sorgulama işlemine başlarlar. Açılan yeni ekranda vatandaşlarımızdan sorgulaması yapılacak aracın plakası, araç sahibinin T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı gibi bilgiler talep edilir. Bilgilerin girişinden sonra yapılan sorgulama sonucunda araç üzerinde var olan tüm borç durumu sorgulamayı yapan kişiye bildirilir.

EGM ile araç plaka sorgulama işlemlerinin tümü ücretsizdir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Aracılığıyla Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama uygulamalarından biri olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet platformu günün her saati rahatlıkla kullanılabilmektedir. Buna göre araç sahipleri veya ikinci el araç almak isteyenler www.sbm.org.tr sitesine giriş yapmak suretiyle plaka sorgulama işlemlerine başlayabilirler. Açılan ekranda yer alan bilgilere göre araç sahipleri kendi talepleri doğrultusundaki sorgulama için “Sorgumalar” veya “Online İşlemler” bölümlerinden dilediğine girebilirler. Bu sistem üzerinden yapılacak olan sorgulamalarda genellikle araç sahibinin T.C. kimlik numarası ve araç plakası istenildiğini sorgulamayı yapacak olan kişilerin unutmaması gerekir.

SBM ile araç plaka sorgulama işlemlerinin tümü ücretsizdir.

2018 Online (İnternetten) Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2018 Online plaka ile araç hasar kaydı sorgulama 5 TL ücret karşılığında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin 2018 yılında hizmete sunduğu Sigortam 360 sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu uygulama ücretli olsa da sms ile araç hasar kaydı sorgulama yöntemine göre daha uygundur.

internetten Online plaka sorgulama yapabilmek için;

 1. Sigortam 360 sitesine giriniz,
 2. Üye olunuz yada giriş yapınız,
 3. 5 TL sorgulama ücretini ödeyiniz,
 4. Araç Plaka kodu ve şase numarasını giriniz.

Tebrikler istediğiniz aracın plaka sorgulama ile araç hasar kaydı sorgulamasını online olarak yapmış oldunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise 5 TL bir araç sorgulama için ödenen ücrettir. Başka plaka sorgulama yapabilmek için tekrar ücret ödemeniz gerekmektedir.

İnternetten Online Araç Plaka Sorgulama ile şunları öğrenebilirsiniz:

Araç detay sorgu, değişen parça sorgu, poliçe sorgu, tutanak sorgulama, hasar ödeyecek şirket sorgulama ve vefat edenler için hayat poliçe sorgulama gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

2018 Yılında plakadan araç sahibi sorgulama yapmak internet yada sms yöntemleri ile mümkün değildir. Legal olarak bu işi yapmanın yolu yoktur. Fakat plaka ile aracın kime ait olduğunu yinede öğrenmek istiyorsanız bunun için emniyette tanıdık birine sorabilir yada kasko şirketlerine danışabilirsiniz. Zira Kasko şirketlerininde plakadan araç sahibi ismi öğrenme sistemleri vardır.  

Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan Araç Kilometre (KM) Sorgulama Nasıl Yapılır?

2018 yılı itibari ile Ptt ile artık araç km sorgulamaları yapılabilecek. Eptt, E devlet, Tüvturk gibi sevislerden km sorgulaması nasıl yapılır öğrenmek için: Araç Km Sorgulama sayfasını okumanızı tavsiye ederim.

Araç Km Sorgulama

Araç Plaka Sorgulamanın Önemi Nedir?

Günümüzde insanların büyük bir bölümü maddi yetersizliklerinde verdiği olumsuz etkilerden dolayı sıfır kilometre araç alamamaktadırlar. Bu noktada daha makul fiyatlara satışı gerçekleştirilen ikinci el araç alımı yapılmaktadır. İkinci el araç alım satım işlemlerinde sıfır kilometre araçlara nazaran birçok sakınca bulunmaktadır. Son yıllarda insanların ticari faaliyetler sırasında karışında ki insana güvensizlik aşılamasından dolayı ikinci el araç alım satımını da olumsuz etkilemektedir. Özellikle ikinci el araçların hasar kayıtlarının gizlenmesi, çeşitlik sebeplerden dolayı aracın icralık olması ve araçların üzerinde borç bulunması gibi durumlardan dolayı ikinci el araçların plaka sorgulamaları yapılmaktadır. Araç plaka sorgulamanın bir diğer önemi de; mevcut plakanın hangi marka araca kayıtlı olduğu, modeli, kasko bilgileri, trafik durumu, el değiştirme bilgileri ve son sahibinin kim olduğu kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Plaka Sorgulama ile Öğrenebileceğiniz bilgiler Şunlardır:

 • Aracın hasar kayıtları
 • Aracın değişen parça kayıtları
 • Aracın hasar maaliyetleri
 • Araç kilometre (km) sorgulaması
 • Aracın cinsi, markası, rengi ve modeli
 • Araca ait olan ruhsat tarihi
 • Aracın tescil işlemlerine ait bilgiler
 • Aracın çalıntı olup olmadığı
 • Araç pert sorgulaması
 • Araç Hgs borç ceza kayıtları
 • Sigorta poliçe ve tutanak kayıtları
 • Araçta veya plaka üzerinde borç olup olmadığı
 • Aracın herhangi bir şekilde haciz, ihtiyatlı tedbir ve rehin gibi mahrumiyetlerinin bulunup bulunmadığı
1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)